Open

0533 810 21 11

0232 999 17 55 / 0553 204 26 20

[email protected]

Eposta Adresimiz

Mistral Ofis Binası, K: 6, D: 67

Çınarlı Ankara Cad. No:15, Konak, İzmir

Katarakt Ameliyatı

Katarakt Ameliyatı

katarakt-ameliyati

Katarakt Ameliyatları

Katarakt oluşumu özellikle yaşlanma sonucunda meydana gelen bir görme bozukluğudur. Görüş kalitesini oldukça bozan bu durumun etkili şekilde tedavi edilmesi gerekir. Gözlük veya kontakt lens kullanımı ile katarakt oluşumu bir süreliğine kontrol altında tutulabilir. Ancak bu durumun ilerlemesi sonucunda görüş ciddi şekilde bozulabilir ve tedavi ihtiyacı kaçınılmaz hale gelebilir. Katarakt probleminde katarakt ameliyatı ile çözüm sağlanmaktadır. Bazı risklere sahip olan bu uygulama ile katarakt tedavisinde büyük başarı elde edilmektedir. Yaşam kalitesini büyük oranda düşüren bu rahatsızlığın tedavisi için katarakt ameliyatı olmak düşünülebilir. Deneyimli bir hekim tarafından uygulanan etkili bir işlem sonrası görüş kalitesi yüksek oranda artırılmaktadır.

Katarakt Hastalığının Semptomları, Tanısı Ve Tedavi Yöntemleri

Gözde katarakt oluşumu göz merceğinin saydamlığını yitirerek buzlu cam haline gelmesi ile gerçekleşir. Göz merceğinin saydamlığını yitirmesi sonucu göze gelen ışığın retinaya ulaşması engellenir ve görüş kaybı yaşanır. Bu görüş kusuru özellikle ileri yaşlarda görülmektedir ve genellikle 40’lı yaşlarda katarakt oluşumu başlar ve 60’lı yaşlarda görüş kalitesi ciddi şekilde etkilenir.

Genelde yaşla beraber gelişen bir durum olsa da gençlerde de katarakt görülebilir. Katarakt oluşumunun ilaçlarla tedavisi mümkün değildir ve kalıcı çözüm yalnızca cerrahi müdahale ile gerçekleşmektedir. Katarakt oluşumunun belirtileri oluşmaya başladığında bu durumu önlemek için çeşitli adımlar atılmalıdır.

Bazı katarakt semptomlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Güneş ışığı, lamba ve far gibi parlak ışıklara karşı oluşan duyarlılık.
  • Sisli, puslu veya bulanık görüş problemi oluşması.
  • Işık kaynaklarının etrafında ışık halkaları görmek.
  • Çift görme, aniden oluşan uzağı görememe durumu, gözlük numarasında hızlı değişim.
  • Okumak için daha parlak ışığa ihtiyaç duymak, geceleri görüş zorluğu.
  • Renkleri görmekte değişim oluşması.

Katarakt oluşumunun en yaygın sebebi yaşla birlikte göz merceğinin yapısında değişim oluşmasıdır. Bunun yanında diyabet gibi hastalıklardan dolayı da katarakt oluşumu görülebilmektedir. Katarakt oluşumunun belirtileri görülmeye başlandığında gerekli kontroller yapılmalı ve hastalığın ilerlememesi için adımlar atılmalıdır. Sigara kullanımı katarakt oluşumu ihtimalini arttıran nedenlerden biri olduğu için eğer kullanılıyorsa sigarayı bırakmak düşünülebilir.

Katarakt oluşumunun teşhisi için göz muayenesi gereklidir. Teşhis sonrası problemin kontrol altında tutulması için gözlük veya kontakt lens kullanımı gerekebilir. Kalıcı ve kesin katarakt tedavisi ise katarakt ameliyatı ile gerçekleştirilir.

Katarakt Ameliyatı İşlemleri Hakkında Bilgiler

Katarakt oluşumundan kesin olarak kurtulmak istiyorsanız katarakt ameliyatı olmanız gerekir. Ameliyat öncesi gerekli inceleme ve değerlendirmeler yapılır. Gözün yapısı incelenerek işlem sırasında kullanılacak mercek tipi belirlenir. Diğer göz problemlerinin anlaşılması için gerekli testler yapılır ve ameliyata engel olacak bir durum varsa tespit edilir. Komplikasyon oluşması ihtimaline karşı doktorunuz, kullandığınız ilaçlar varsa bu konuda bilgi vermenizi isteyecektir.

Ameliyat sırasında saydamlığını yitirmiş olan göz merceği çıkarılır ve yerine yapay bir mercek yerleştirilir. İşlem sırasında lokal anestezi uygulanır ve ağrı veya acı hissi oluşmaz. Uygulanan anestezi türü genelde lokal olduğu için günlük yaşama dönüş uzun sürmez. Her cerrahi müdahale gibi birtakım komplikasyonlar oluşması mümkün olsa da katarakt ameliyatı genellikle güvenli bir işlemdir. Ortalama bir işlem yaklaşık 15-20 dakika almaktadır. Ama toplam süre hazırlık ve ameliyat sonrası işlemleri de hesaba katıldığında yaklaşık 1.5 saati bulabilir.

Katarakt ameliyatı sonrasında özel bir gözlük takmanız ve özel göz damlası kullanmanız gerekecektir. Bunun yanında ilk haftalarda yorucu aktiviteler yapmaktan kaçınılmalı, gözün suyla ve kir ve toz gibi enfeksiyon oluşturabilecek etkenlerle temas etmemesi sağlanmalıdır. Hekiminizin ameliyat sonrası yapmanızı söylediği tüm uygulamaları eksiksiz şekilde yerine getirerek en etkili şekilde katarakt ameliyatı sonrası iyileşme sağlayabilirsiniz. Katarakt ameliyatı sonrasında ilk zamanlar bulanık görme gibi problemler yaygındır ve normaldir. Bunun yanında oluşabilecek beklenmedik durumlar ile ilgili hekiminizle iletişim halinde olmanız akıllıca olacaktır.

Uygun Katarakt Ameliyatı Fiyatları İle Daha İyi Bir Görüşe Sahip Olabilirsiniz

Katarakt ameliyatı hijyenik ve gerekli tüm ekipmanların bulunduğu bir ortamda, deneyimli bir hekim tarafından yapılması gereken bir işlemdir. Özellikle kullanılan merceklerin türü ve kalitesine göre katarakt ameliyatı fiyatları değişiklik göstermektedir. Ameliyattan alınan başarıyı etkileyen bu faktörler konusunda kaliteden ödün vermemek gereklidir. Kullanılan merceğin kalitesi aynı zamanda ameliyat sonrasında normal görüşün daha uzun süre korunmasında etkili olacaktır.

Katarakt oluşumu probleminden muzdaripseniz ve sağlıklı bir görüşe kavuşmak istiyorsanız katarakt ameliyatı seçeneğini düşünebilirsiniz. İşlemler hakkında fiyat bilgisi almak için bizi arayabilir ve muayene için randevu alabilirsiniz. Etkili bir katarakt ameliyatı işlemi ile daha iyi bir görüşe kavuşabilirsiniz.