Open

0533 810 21 11

0232 999 17 55 / 0553 204 26 20

[email protected]

Eposta Adresimiz

Mistral Ofis Binası, K: 6, D: 67

Çınarlı Ankara Cad. No:15, Konak, İzmir

Göz Kapağı Cerrahisi

Teşhis, Tedavi ve Operasyonları

Göz Kapağı Cerrahisi

goz-kapagi-cerrahisi

Kapak Cerrahisi Teşhis, Tedavi ve Operasyonları

Göz kapağı cerrahisi estetik veya sağlığı etkileyen sebeplerden dolayı yapılan bir cerrahi işlemdir. Bu işlem genellikle göz kapağı düşüklüğü probleminin çözümünde kullanılmaktadır. Göz kapağı düşüklüğü, göz kapağının, gözün renkli kısmının bir bölümünü kapatacak derecede düşük olması durumuna denir. Bu durum yalnızca estetik problemlere yol açmakla kalmaz aynı zamanda görüş kalitesini ve görme sağlığını da zamanla etkileyebilir. Göz kapağı düşüklüğü göz tembelliğine yol açabilecek bir sorundur.

Göz kapağı cerrahisi aynı zamanda göz kapağında yaşa bağlı gelişen değişikliklerde de uygulanmaktadır. Kirpik batması ve göz kapağının içe veya dışa dönmesi gibi durumlarda da göz kapağı cerrahisinden yararlanılır. Bahsettiğimiz tüm bu durumlar estetik problemler gibi görünse de görüş ve yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyebilirler. Bu nedenle göz sağlığının korunmasına, göz kapağı cerrahisi özellikle bu tip durumlarda oldukça yararlı bir operasyondur.

Göz Kapağı Cerrahisi Gerektiren Durumlar Nelerdir?

Göz kapağı cerrahisi tamamen estetik bir operasyon gibi görünse de göz sağlığını tehdit eden birçok durumun giderilmesinde gerekli bir işlemdir. Doğuştan olan veya sonradan gelişen, bir veya iki göz kapağının düşük olması durumuna göz kapağı düşüklüğü denilir. Bu durum göz kapağının, gözün renkli kısmının bir bölümünü kapatmasına sebep olan bir durumdur. Gözün işlevsel bir bölümünün sürekli olarak kapalı kalması göz sağlığı açısından zararlıdır. Bu nedenle göz kapağı düşüklüğü gözün işlevini etkileyen problemlere de sebep olabilir. Bunun yanında tek taraflı göz kapağı düşüklüğü asimetrik bir görüntüye ve estetik bir probleme sebep olmaktadır. Kişilerin özgüvenlerini ve yaşam kalitelerini etkileyen bu durumun tedavisi için göz kapağı cerrahisinden faydalanılabilir.

Göz kapağı düşüklüğünün yanında göz kapağı cerrahisi uygulanabilen diğer problemler de bulunmaktadır. Özellikle yaşa bağlı olarak göz kapaklarında düşme, torba oluşumu ve içe veya dışa dönme gibi durumlar görülür. Bu değişiklikler kişinin görünüşünü etkiler ve problemin türüne bağlı olarak göz sağlığı açısından çeşitli sorunlara yol açabilir. Göz kapağı cerrahisi göz kapağında doğuştan görülen veya zamanla gelişen deformasyonların tedavisinde kullanılır. Hem daha estetik bir görüntü sağlamak hem de göz sağlığını korumak açısından gerekli olduğu durumlar bulunabilir.

Göz Kapağı Cerrahisi Gerektiren Durumların Teşhisi Nasıl Yapılır?

Göz kapağınızın yapısıyla ilgili sıkıntı yaratan bir durum olduğunda göz doktorunuza konu ile ilgili muayene olmalısınız. Gerekli tedavi sürecinin belirlenmesi için sorunların teşhis edilmesi büyük önem taşır. Muayene sürecinde doktorunuz göz kapağınızı detaylı şekilde inceler ve herhangi bir sorun olup olmadığını tespit eder. Durumun geçici bir durum mu yoksa kronik bir problem mi olduğu belirlenir. Basit muayene yöntemlerinin yanında yarık lamba muayenesi gibi yöntemlerden yararlanılabilir.

Doğuştan oluşan veya sonradan görülen göz kapağı düşüklüğü gibi problemlerde tensilon testi gibi yöntemlerden de faydalanılabilir. Bunun yanında göz kapağında zamana bağlı olarak gelişen problemler ve kirpik batması gibi sorunlarda genellikle fiziksel muayene teşhis için yeterli olabilmektedir.

Tüm inceleme ve değerlendirmelerin ışığında göz kapağı cerrahisi gerektiren durumlar doktorunuz tarafından teşhis edilir. Sorunun türüne göre tedavi süreci değişiklik gösterebilmektedir. Göz kapağı cerrahisi gerektiren durumlarda bu uygulamaya uygunluğun tespiti yapılır. Eğer cerrahi müdahale yapılması uygunsa hastanın veya velisinin de onayı alınarak işlemlere geçilebilir.

Göz Kapağı Cerrahisi Süreçleri Nelerdir?

Göz kapağı cerrahisi öncesi sorunun türüne göre uygulanacak yöntem belirlenir. Doktorunuz ameliyat öncesi bazı ilaçları kullanmayı bırakmanızı ve sigara kullanımına ameliyattan belirli bir süre önce son vermenizi söyleyebilir. Tüm bu konularda doktorunuzun tavsiyelerini iyice dinlemeli ve uygulamalısınız. Cerrahi süreci gerektiren duruma bağlı olarak farklı işlemler uygulanabilir.

Üst göz kapağı cerrahisi için bölgedeki fazla deri ve kas dokusu çıkarılır. Göz kapağı, doğal olarak katlandığı bölgeden itibaren kesilerek ameliyat izinin görünür olmaması sağlanır. Alt göz kapağında çökme durumunda bu bölgeye de cerrahi işlem uygulanabilmektedir. Alt göz kapağı cerrahisinde bu bölgede bulunan yağ yastıkçıkları yerine yerleştirilir. Torbalanma ve sarkma oluşumu gibi durumlarda bir sonraki aşamaya geçilir. Kirpiklerin hemen altından ameliyat kesisi yapılır ve cilt altında bulunan yağ paketçikleri bölgeye yayılır. Fazla deri ve kas dokusu çıkarılarak işlem tamamlanır.

Ameliyat sonrası yalnızca birkaç gün içerisinde günlük hayata geri dönmek mümkündür. İyileşme sürecinin hızlanması için doktorunuzun tüm önerilerini uygulamalısınız.

Göz Kapağı Cerrahisi Fiyatları Ne Kadardır?

Kullanılan yönteme ve diğer faktörlere göre göz kapağı estetiği fiyatları değişiklik göstermektedir. Yapılan müdahalenin içeriği ve yapısı, kullanılan materyaller gibi etkenler fiyat farkını oluşturan temel unsurlardır. Göz kapağı cerrahisi için güncel fiyat bilgilerine ulaşmak istiyorsanız bizimle iletişime geçin.