Open

0533 810 21 11

0232 999 17 55 / 0553 204 26 20

[email protected]

Eposta Adresimiz

Mistral Ofis Binası, K: 6, D: 67

Çınarlı Ankara Cad. No:15, Konak, İzmir

Çocuklarda Göz Sağlığı

Ve Muayenesi

Çocuklarda Göz Sağlığı

cocuklarda-goz-sagligi

Çocuklarda Göz Sağlığı ve Muayenesi

Geleceğimiz olan çocukların sağlığını etkileyen tüm etkenlere gerekli dikkati ve özeni göstermemiz gereklidir. Göz sağlığının korunması da çocuklarda yaşam kalitesini birçok yönden etkileyen faktörlerden biridir. Çocuklarda göz sağlığı ve muayenesi hem çocuğun fiziksel sağlığının korunması açısından hem de göz sağlığına bağlı olarak etkilenen durumlar açısından önemlidir. Göz kusurları çocuklarda erken yaşta görüldüğünde özgüven eksikliği gibi problemlere kadar pek çok soruna yol açabilir. Bunun yanında göz sağlığında bozukluk olması okul performansını ve öğrenme becerilerini de önemli derecede etkilemektedir.

Çocuklarda sıkça görülen göz problemleri arasında şaşılık ve göz tembelliği gibi sorunlar bulunmaktadır. Bu sorunların en kısa sürede teşhis edilerek tedavi sürecinin başlaması gereklidir. Bunun yanında miyopi, hipermetropluk ve astigmatizm sorunlarının erken tedavisi de ilerlememeleri açısından önemlidir. Bu rahatsızlıkların ilerlemesi sonucunda göz sağlığı yüksek derecede etkilenebilir ve tedavi seçenekleri daralabilir. Tüm bu sebeplerden dolayı çocuklarda göz sağlığı ve muayenesi çok önemlidir. Göz muayeneleri ertelenmeden uygulanmalı ve varsa sorunların tespiti gecikmemelidir.

Çocuklarda Görülen Göz Sağlığı Problemleri ve Bu Problemlerin Belirtileri

Bazı göz sağlığı problemleri zaman geçtikçe ve yaşa bağlı olarak oluşmaktadır. Bu problemlerin dışında çocuklarda ve bebeklerde görülen, kimi zaman doğuştan oluşan göz sağlığı sorunları da vardır. Sorunların türüne göre belirtiler de değişiklik göstermektedir ve göz hastalıklarının tespitinde bu belirtilere dikkat etmek önemlidir. Çünkü çocuklar kimi zaman göz problemleri olduğunun farkında olmayabilir ve yaşadıkları belirtiler konusunda bizleri bilgilendirmeyebilir. Bu yüzden çocuklarda göz sağlığı ve muayenesi konusunda dikkatli olmak ve çocuğun davranışlarını gözlemlemek önemlidir.

Çocuklarda görülen bazı göz sağlığı problemlerini ve bu problemlere bağlı olarak gözlemlediğimiz bazı belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Şaşılık: Göz kaslarının tam fonksiyon göstermemesinden dolayı oluşan bu problemde gözlerin paralel olmadığı görülür. Şaşılık oldukça belirgin bir problemdir ve gözlerin farklı yöne baktığı gözlemlenir.
  • Göz tembelliği: Göz tembelliği görme keskinliğinde azalmaya sebep olan bir sorundur. Çeşitli tedavi yöntemlerine cevap vermeyen göz kusurları bulunması en önemli semptomdur. Gözde kayma ve titreme de diğer belirtiler arasındadır.
  • Miyopi: Miyopluk uzak görüşün azalması ve uzaktaki cisimlerin bulanık görülmesidir. Uzaktaki cisimlere bakarken veya televizyon izlerken gözleri kısma ihtiyacı duyan çocuklarda miyop problemi olabilir.
  • Hipermetropluk: Hipermetropluk yakın görüşün azalması ve yakındaki cisimlerin bulanık görülmesidir. Yazı yazmak, kitap okumak gibi yakın görüş gerektiren işleri yaparken göz ve baş ağrısı oluşması hipermetropluk belirtileri arasındadır.
  • Astigmatizm: Kornea ve göz merceğinin yapısından dolayı oluşan bulanık görme durumudur. Göz yorgunluğu, baş ağrısı ve gözlerde kayma gibi belirtileri vardır.

Çocuklarda Göz Sağlığını Korumanın Önemi

Çocuklarımızın sağlığını her yönüyle korumak, onların yaşam kalitesini arttırmak için yapmamız gerekenlerin başında gelir. Göz sağlığı çocuklarda fiziksel sağlığın yanında özgüvenlerini bile etkileyebilecek bir durumdur. Bunun yanında okulda başarı için çocuklarda göz sağlığı önem verilmesi gereken bir konudur. Geleceklerini inşa ettikleri okul sürecinde göz rahatsızlıklarıyla uğraşmak zorunda kalmaları hayatlarını kökünden etkileyecektir. Bu nedenle çocuklarda göz sağlığı ve muayenesi büyük önem arz eden bir konudur.

Göz sağlığının bozulması durumunda oluşabilecek bu durumların yanında, problemlerin yeterince erken teşhis edilememesi de sorun teşkil etmektedir. Örneğin gözlük kullanılması gereken bir göz kusuru oluştuğunda bu kusurun tespit edilememesi nedeniyle gözlük kullanımına başlanmaz. Bu nedenle de göz kusurunun gelişimini yavaşlatmak veya durdurmak mümkünken gereksiz yere ilerlemiş olur.

Ayrıca basit yöntemlerle tedavisi mümkün olan bazı durumların ilerlemesi sonucunda daha invasiv yöntemler kullanmak gerekli olmaktadır. Örnek olarak göz yaşı kanal tıkanıklığı sorununda ilk başta masaj yöntemiyle sorun çözüme kavuşturulabilir. Ancak tespit edilmemesi sonucunda ilerleyebilir ve çözüm için ameliyat gerekebilir. Hem optimal sağlık oluşturmak hem de ileride oluşabilecek sorunların önüne geçebilmek için çocuklarda göz sağlığı ve muayenesine gereken önem gösterilmelidir.

Çocuklarda Göz Sağlığı Muayenesi

Çocuklarda göz problemlerinin tespiti için oluşan belitilerin dikkatli şekilde gözlemlenmesi gerekir. Görme bozukluğu olan çocuklar kimi zaman bu görme bozukluklarının oluşturduğu semptomların farkında olmayabilir. Çünkü bunun bir hastalık belirtisi olduğunun farkında olmayabilirler. Bu nedenle tespit yapılabilmesi için çocuğunuzun davranışlarını iyi gözlemlemelisiniz. Bunun yanında çocuğunuza düzenli olarak göz muayenesi yaptırmayı ihmal etmemelisiniz.

Bebeklik döneminden başlayarak çocuklarda düzenli olarak göz muayenesi yapılmalıdır. Gerekli inceleme ve değerlendirmeler sonucunda herhangi bir rahatsızlık oluşması durumunda teşhis yapılabilecektir. Teşhis sonrasında da tedavi için gereken adımlar gerektiği gibi takip edilerek göz kusurları ve hastalıklarının ilerlemesi önlenebilir. Böylece çocuklarda göz sağlığının korunması en iyi şekilde sağlanır.