Open

0533 810 21 11

0232 999 17 55 / 0553 204 26 20

[email protected]

Eposta Adresimiz

Mistral Ofis Binası, K: 6, D: 67

Çınarlı Ankara Cad. No:15, Konak, İzmir

Akıllı Mercek Uygulamaları

Akıllı Mercek Uygulamaları

Akıllı Mercek Uygulamaları

Akıllı Mercek Uygulamaları

Akıllı mercek uygulamaları katarakt oluşumu problemine çözüm olarak kullanılan işlemlerden biridir. Tıbbi olarak, akıllı mercekler monofokal (tek odaklı) multifokal (çok odaklı) veya trifokal (üç odaklı) mercekler olarak adlandırılırlar. Katarakt oluşumu tedavisinde kullanılmalarının yanı sıra akıllı mercekler, yakın veya uzağı görme problemi bulunan 40 yaş üzeri kişilere de uygulanabilmektedir.

Lazer operasyonunun uygun olmadığı veya miyopi ve hipermetropluk problemlerinin çok ilerlediği durumlarda akıllı mercek uygulaması işleminden yararlanılır. Yalnızca bu işlem için uygun kişilere uygulandığı durumda görüş kalitesinde belirgin bir iyileşme sağlamaktadırlar. Geri dönüşü olmayan bir uygulama olduğu için akıllı mercek uygulamaları yalnızca gerekli durumlarda yapılmalıdır. Görme kusurları bulunan ve günlük hayatına gözlüksüz devam etmek isteyen kişiler gözlerinin uygunluğuna göre bu işlemi yaptırmayı düşünebilir.

Akıllı Mercek Uygulamaları Kimlere Yapılmaktadır?

Akıllı mercek uygulamaları göz merceğinin tamamen değiştirilmesini gerektirdiğinden göz hastalıklarının tedavisinde öncelikle diğer yöntemlere başvurulur. 40 yaş üzeri hastalarda uzağı, yakını veya her ikisini görmekte problemler olması durumunda akıllı mercek uygulamalarından faydalanılabilir. Katarakt oluşumunun tedavisinde hastanın göz merceği alınarak akıllı mercek uygulaması yapılır. Bunun yanında görme problemleri çok ilerlemiş kişilerde lazer uygulamaları mümkün olmamaktadır. Lazer ile ameliyat mümkün olmayan durumlarda kişinin doğal göz merceği akıllı mercekler ile değiştirilir. Bu şekilde görüş kalitesi arttırılır ve tedavi sağlanır.

Tek odaklı, çok odaklı ve üç odaklı olmak üzere çeşitli akıllı mercek türleri bulunmaktadır. Tek odaklı mercek kullanımında tek bir mesafeden iyi görüş sağlanır ve diğerleri için gözlük kullanılır. Çok odaklı mercekler ise yakın ve uzak görüş sağlamaktadırlar. Üç odaklı mercek kullanımı ile de yakın, orta ve uzak mesafeler için görüş kalitesini iyileştirilmektedir. Trifokal yani üç odaklı mercekler sayesinde gözlük kullanımı gerekmeden sağlıklı görüşe yakın bir görme sağlanabilir.

Bu uygulamalar kişiye gözlüksüz mükemmele yakın görüş sağlamalarının yanında başarılı bir operasyon sonrası gece gündüz sağlıklı bir görüş oluşturmaktadırlar. Ancak bu uygulamanın yalnızca uygun kişilere yapılması gerekir ve bu da yalnızca detaylı bir muayene ile belirlenebilmektedir. Yanlış uygulamalar sonucunda gözde ışık halkaları oluşması, kontrasta duyarsızlık ve ışık parlaması gibi sorunlar oluşabilmektedir. Eğer bu uygulama hakkında bilgi edinmek ve göz muayenesi olmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Akıllı Mercek Uygulaması İşlemleri Nasıl Gerçekleşir?

Bu işlem için öncelikle gerekli incelemeler yapılarak hastanın göz sağlığı değerlendirmeye alınmalıdır. Çeşitli göz hastalıkları için farklı tedaviler uygulanmaktadır ve hipermetropluk veya miyopi gibi rahatsızlıkların kalıcı tedavisinde lazer ile ameliyat gibi işlemlerden de faydalanılır. Akıllı mercek uygulamaları göz merceğinin tamamen çıkarılarak yerine yapay bir mercek konulması işlemini içerdiğinden ötürü yalnızca gerekli durumlarda yapılır. Başka uygulamaların mümkün olduğu durumlarda akıllı mercek uygulaması yapılmamaktadır. Bu nedenlerden ötürü hastanın değerlendirilmesi aşamasında bu işleme uygun olup olmadığı incelenir.

Eğer hastanın yaşı ve göz kusurlarının ilerlemesi gibi faktörler uygunsa akıllı mercek uygulaması yapılır. Bu uygulama için normal katarakt ameliyatı uygulamaları izlenmektedir. Katarakt ameliyatındaki gibi ön tetkikler ve bilgilendirmeler yapıldıktan sonra işlemi engelleyen bir durum yoksa akıllı mercek uygulamasına geçilir. Ameliyat sırasında hastanın göz merceği çıkarılarak yerine akıllı mercek yerleştirilir. İşlem sonrasında kişiler günlük yaşamlarına kısa bir süre içerisinde dönüş yapabilirler. Bu süreç boyunca hekiminizin söylediği uygulamaları yapmalı ve ağır fiziksel aktivitelerden bir süre uzak durmalısınız. Bunun yanında gözlerin enfeksiyon kapmasını önlemek için hijyen koşullarına önem gösterirken ameliyat sonrası gözlere su teması olmamasına dikkat etmelisiniz.

Akıllı mercek uygulaması sonrası görüş kalitesi kullanılan merceğe göre farklı uzaklıklarda iyileşmektedir. Trifokal yani üç odaklı mercekler yakın, orta ve uzak mesafelerde mükemmele yakın görüş sağlamaktadırlar. Doğru şekilde yapılan bir uygulamanın ardından gözlük kullanımı olmadan kaliteli bir görüş sağlanır.

Akıllı Mercek Uygulamaları Fiyatları

Akıllı mercek uygulamalarında fiyatlar birçok faktöre bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Örneğin kullanılan merceklerin kalitesi, işlemin yapıldığı ortamın sağladığı imkanlar ve hekimin konu hakkında deneyimi gibi etkenlere bağlı olarak farklı fiyatlarla karşılaşmak mümkündür. Elbette ki bu faktörlerin her biri uygulamadan elde edilecek başarıyı büyük oranda etkilemektedir. Bu nedenle akıllı mercek uygulamaları için önem arz eden hiçbir etken konusunda kaliteden ödün verilmemelidir. Akıllı mercek uygulamaları deneyimli bir cerrah tarafından, doğru ortamda, doğru ekipmanlar ve kaliteli mercekler kullanılarak yapılmalıdır. Akıllı mercek uygulaması masraflarının genellikle sigorta tarafından karşılanmadığı unutulmamalıdır. Bu uygulamalar için fiyat bilgisine ulaşmak ve göz muayenesi için randevu almak için bizi arayın.